تخته نرد شطرنج

تخته نرد شطرنج

تخته شطرنج

 این عنوان، اصطلاحی است که افراد معمولی از روی ناوارد بودن، جهت آوردن نام تخته نرد دوبازی یا دو رو بکار می‌برند. همین اشتباه را برای تخته نرد تک بازی هم مرتکب میشوند، بطوریکه لفظ تخته نرد ساده را بکار می‌برند. در اصطلاح فنی به تخته نردی که پشت آن شطرنج باشد، تخته نرد دوبازی یا دورو می‌گویند. و به تخته نردی که هر دو قسمت آن از یک نوع چوب باشد و دیگر خبری از شطرنج نباشد، تخته نرد تک بازی یا تک رو می‌گویند.

اما بسته به سطح کیفی چوب و کار می‌توان درجه بندی هایی نیز قائل شد.

1.تخته نرد معمولی

2.تخته نرد خوب

3.تخته نرد مرغوب

4.تخته نرد نفیس یا تخته نرد اعلا

5.تخته نرد لاکچری یا تخته نرد لوکس

اما بعضا اصطلاحات دیگری نیز بکار برده می شود که مفهومی کلی داشته و نمی‌توان آنها را در 5 دسته مذکور جای داد. همانند:

1.تخته نرد درجه یک

2.بهترین تخته نرد

3.زیباترین تخته نرد

که می‌بایست بصورت مفصل به توضیح هر کدام پرداخت.

 تخته نرد معمولی

اگر چنین اصطلاحی را برای تخته نرد بکار می برند، منظور، تخته نرد شطرنج ارزان میباشد(چیزی که در ذهن گوینده شکل می‌گیرد). یعنی پایین ترین سطح تخته نرد دوبازی. که معمولا داخل آن یا خط و لوزی است یا خط و هر شکل دیگری(که معمولا در وسط تخته میباشد). البته بعضا داخل چنین تخته هایی می‌تواند ساده ساده باشد.

نکات کلی در مورد این نوع تخته: نه از چوب خاصی در آن استفاده شده و نه درجه کار استاد کار بالاست.

تخته نرد ریشه سطح پایین 

تخته نرد خوب

معمولا منظور از چنین عبارتی همان تخته نرد معمولی است که از درجه بالاتری برخوردار است. تخته ای که اصول ساخت در آن تقریبا رعایت شده باشد. همچنین سازنده می‌تواند آن را ضمانت کند. چنین تخته ای می‌تواند تا چند درجه بالاتر رود و طیف گسترده ای از انواع تخته نرد ها را دربرگیرد. مانند ظریف کاری ها، تخته نرد معرق، منبت، یا تخته نرد مینیاتوری و…

تخته نرد نیم شمس طرح فدراسیونی

تخته نرد مرغوب

همانطور که از نامش پیداست، این طیف از تخته ها چه از لحاظ اصول کار و چه از لحاظ مصالح بکار رفته بالاتر از تخته نرد خوب می‌باشند. یعنی با حوصله و دقت بیشتری ساخته شده اند. چه در انتخاب چوب و چه در زمان و نحوه بکار گیری مصالح، تمام اصول رعایت شده است. کاملا بدیهی است که این نوع از تخته ها حتی برای افراد ناوارد نیز در نگاه اول فرق می‌کند و حس خوشایندی را به بیننده منتقل می‌کند. حتی از لحاظ کیفیت بازی، این تخته ها به مراتب بهتر بوده و هر تخته نرد بازی بلافاصله فرق آن را احساس می‌کند.

اینجا می‌توان طیف گسترده تری از انواع تخته نرد ها را برای این دسته از کارها در نظر گرفت. مانند تخته نرد تمام گره، ریشه های زیبا(گیجلان) دور منبت یا دور و سر و بغل منبت های زیبا، تخته نرد های ترکیبی و…

حتی بعضی از این کارها را میتوان در زمره آثار تلفیق هنر نیز قرار داد(اما نه در سطوح خیلی بالاتر).

تخته دور و سر و بغل منبت ریشه گردو 

 

تخته نرد ریشه در ریشه گردو

 

تخته نرد ریشه دو رنگ لولا مخفی گردو

تخته نرد نفیس یا تخته نرد اعلا

اینجا خود به خود تخته ای در ذهن افراد مجسم می‌شود که از هر لحاظ با سایر تخته ها فرق دارد(چه در ظاهر چه در باطن). کاری با بهره مندی از والاترین سطوح از هنر و ساخته شده از بهترین مصالح. هنگامی که چنين آثاری برای طرفداران هنر رو میشود، بدون اختیار می‌گویند واو… کاملا مشخص است که این دسته از کارها می‌توانند در همه طیف های مختلف در این حرفه قرار گیرند. و تقریبا می‌توانند به هر شکل و سبکی درآیند. بطوریکه هیچ دسته بندی خاصی برای محصور کردن آنها وجود ندارد.

ابر تخته نرد تمام گره وحشی گردو 

 

تخته نرد گره معرق فوق‌العاده زیبای گردو

تخته نرد لوکس یا لاکچری

اگر بخواهیم بصورت ساده تعریفی از تخته نرد لاکچری داشته باشیم، در واقع تخته لاکچری همان تخته نفیس است با دو فرق اساسی.

اولین فرق در مصالح مورد استفاده میباشد. اگرچه بهترین مصالح مربوط به تخته نرد نفیس یا عالی بود، اما اگر مواد بکار رفته در زمره نایاب ها و نادر ها قرار بگیرد، تخته نرد لاکچری را به وجود می‌آورد. اگر بتوان از گرانترین مصالح یا نادرترین آنها در محصول خاصی استفاده کرد، به جرأت می‌توان گفت، قدم اول را در ساخت چنین تخته ای برداشته ایم. اما فرق دوم که اختیاری است در نوع کار است، که می‌تواند خود را به دو شکل کمی و کیفی نشان دهد.اگر کار خاصی که از لحاظ زمانی بسیار طاقت فرسا باشد، روی محصولی انجام شود، یا نه، کار بسیار هنرمندانه ای روی آن انجام بگیرد که از عهده هر کسی برنمی آید، باز هم موجب ساخته شدن کاری در ردیف کارهای لاکچری می‌شود. اینجا هم به مانند کارهای نفیس، دسته بندی خاصی نمی‌توان قائل شد.

اما اصطلاحاتی کلی نیز وجود دارد که نمی‌توان از توضیح آنها غافل شد. همانند «بهترین تخته نرد» که کلا بحث متمایزی است و به مقاله ای جدا نیازمند است که مفصلا راجع به آن صحبت کرد.

حال می‌خواهیم به چند بحث مذکور بپردازیم و اندک توضیحات مختصری هم راجع به آنها بدهیم.

تخته نرد درجه یک

شاید ذهن مخاطب به این سمت هدایت می‌شود که چنین تخته نردهایی در گروه کارهای بسیار با کیفیت می‌باشند که نمی‌توان آن را در درجات پایین‌تری قرار داد(البته با فرض اینکه قبلا چنین درجه بندی برای این دسته از کارها صورت گرفته است).

زیباترین تخته نرد

در این اصطلاح، تمرکز مشتری بیشتر به ظاهر محصول میباشد و خیلی به جنبه های فنی و هنری آن توجه نمی‌شود. در واقع این نوع از مشتریان بیشتر به برداشت ذهنی خود اتکا دارند. هر کسی زیبایی را در چیزی می‌بیند. زیبایی شناسی کاملا نسبی است و هرگز نمی‌شود، تعریفی کلی برای آن در نظر گرفت.

در پایان این بخش هم مثل همیشه، می‌خواهیم نظر شما را راجع به تخته مورد علاقه خود، بدانیم.

از نظر شما تخته مورد علاقه می‌تواند در کدام دسته قرار بگیرد؟

جهت دیدن همه محصولات ما به قسمت « فروشگاه »

مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *