تخته نرد سنندج تلفیق هنر

تخته نرد سنندج تلفیق هنر

تخته نرد سنندج تلفیق هنر

با سلام خدمت کاربران گرامی

اگر حوصله مطالعات اضافی را ندارید میتوانید مستقیما وارد قسمت فروشگاه سایت شوید و دنیایی از تنوع و رنگ و زیبایی را ببینید. 

با تشکر

هر گاه از واژه تلفیق یاد می‌شود خود به خود یاد ترکیب دو یا چند چیز می افتیم. و در حقیقت نیز تنها بعضی از آثار، تلفیقی از هنر می‌باشند. این یعنی ما با یک اصل و یک پدیده طبیعی روبرو هستیم، که تا تصنع در آن وارد نشود هیچ تلفیقی صورت نمی گیرد. اما چه زمانی این دستکاری و تصنع، منجر به هنر می‌شود؟ و ما را بر آن وامی‌دارد که از اصطلاح تلفیق هنر استفاده کنیم. در جواب می‌توان گفت، اگر پدیده طبیعی صرفا با چیز دیگری که متعلق بدان نیست ترکیب شود، هرگز هیچ کار هنری صورت نگرفته است. اما اگر آن قسمت از ترکیب که از جانب ما انسانهاست، هنرمندانه و از روی سلیقه باشد، نه‌تنها از زیبایی های اثر کم نکند، بلکه بدان نیز بیافزاید. آن زمان است که  «تلفیق هنر» نمایان می‌شود.

   اما در عرصه هنر نازک کاری روی چوب و البته تخته نرد، شگردها و روش های مختلفی برای این دسته از کار ها وجود دارد. 

   چون هنوز دسته بندی خاصی برای آثار تلفیقی وجود ندارد، فقط به بعضی از روش ها اشاره کرده و با ذکر مثال و بعضا آپلود تصاویر کاملا گذرا از مباحث گذر کرده و نمی‌توان به جزئیات پرداخت. 

   قبل از هر چیز این مسئله را باید دانست که هر نوع اضافه کاری، خود می‌تواند تلفیقی از هنر باشد. بعنوان مثال، انواع معرق و منبت، مشبک، رزین ریزی، استفاده از طلا، استفاده از سنگ های قیمتی، و خلاصه استفاده هنرمندانه و بهینه از هر شئ گرانبها یا کم بها، هر کدام می‌توانند رشته یا شاخه ای از روش های مختلف این سبک باشند. 

استفاده از معرق 

 چیدن قطعاتی رنگی از چوب های مختلف و بعضا اشیاء رنگی دیگر، جهت خلق تصویری مشخص را معرق می گویند. کاملا مشخص است این قطعات می‌بایست بریده شود. برای بریدن چوبهای نازک معرق کاری از وسیله ای بنام اره مو استفاده می‌شود. 

خود معرق ممکن است سبک های مختلفی داشته باشد. یکی از بهترین آنها سبک رئال است. در این سبک ممکن است بعضا تا چند هزار تکه چوب در کنار هم چسبانده شود تا به تصویر مورد نظر می‌رسیم. 

 

طرح گل و بلبل (معرق عادی) 

تصویر زیر تابلوی معرقی است به سبک رئال 

استفاده از منبت

  ایجاد پستی بلندی در سطح چوب به جهت خلق تصویری مشخص را منبت می‌گویند. قاعدتا در این روش، چوب کنده می‌شود. برای کندن چوب از چکش و انواع مغار ها استفاده می شود. 

طرح شاهنامه فردوسی

 می توان از هر دو روش معرق و منبت در یک اثر استفاده کرد.

طرح شکارگاه با استفاده از معرق منبت(معرق سه بعدی) 

   یکی از زیباترین سبک های معرق استفاده از چوب های رگه دار، از جمله ریشه گردو یا دیگر درختان میباشد، به این سبک گره معرق می‌گویند. که از خود معرق ساده به مراتب زیباتر میباشد.

گره معرق طرح گل و بلبل

 نوع دیگری از منبت وجود دارد که مخصوص نگاشتن متون است. و به دو صورت میباشد. یا دور نوشته کنده می‌شود و خود نوشته بالاتر از سطح چوب میباشد. یا کاملا برعکس، خود نوشته ها گود شده و کاری به چوب اطراف نوشته ها نداریم. که قاعدتا نوشته ها بصورت گود دیده می‌شوند.

خطوط از سطح چوب بالاتر میباشد

سطح چوب بالاتر از نوشته ها میباشد

رزین ریزی 

   از این روش در حالات مختلفی استفاده می‌شود. مثلا رزین، داخل قسمت های میانی چوب ریخته می‌شود. (مخصوص چوبهای کرمو و توخالی) کسانی که در تولید میز و عسلی چوبی مشغول به فعالیت می‌باشند بیشتر از این روش استفاده می‌کنند. 

ممکن است در شیار خاصی که عمدا یا بدون اختیار ایجاد شده است نیز رزین ریخته شود. یا نه بصورت یک لایه شیشه ای روی سطح مورد نظر ریخته شود. اما زیباترین حالت این است که رزین دور چوبهای گره ریخته شود، مخصوصا اگر گره شکری گردو با پوستش کار گذاشته شود.

رزین خوش رنگ دور گره شکری با پوست

استفاده از اشیاء دیگر 

خواه زینتی و گرانبها، خواه ساده و کم بها

مهم آن نیست که از اشیاء زینتی و گرانبها استفاده شود. بعضا می‌توان از کم ارزش ترین چیز ها اثری بسیار هنری و با ارزش آفرید. 

متاسفانه در کشور ما به دلایل اقتصادی و شرایط بد مالی، و یا نه بعلت عدم اطلاعات کافی و نبود اعتماد به همدیگر، کمتر بهایی به این هنر ها داده می‌شود. اما بر عکس می‌بینیم که در کشور آذربایجان چه ارزشی برای این کارها قائل اند. و چنین آثار هنری آنجا چه رونقی دارد.

جمع بندی :

اگر بتوان مردم شریف را به صورت حرفه ای تری با دنیای چوب و این صنعت آشنا کرد، جدای از اینکه خود خدمتی است، باعث رونق این کار شده و می‌توان از این طریق به صنعت گران داخلی هم کمک کرد. در پایان دوست داریم شما هم چند نمونه از آثار تلفیقی را به ما معرفی کنید و اگر راجع به آن اطلاع خاصی دارید با ما به اشتراک بگذارید.

جهت دیدن همه محصولات ما به قسمت «فروشگاه » مراجعه کنید.

1 نظر در “تخته نرد سنندج تلفیق هنر

  1. This is the perfect blog for anyone who wishes to find out about this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want toÖHaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that has been discussed for many years. Excellent stuff, just great!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *